Úterý 12. 8. 2003
7.00 - vstáváme u Bibiho.
Lehce snídáme a jedeme za ostatníma k autu. Po kafi si jdeme prohlídnout Nadlac, chceme se podívat i na věž slovenskýho kostela ( biserica evanghelica ), kterej je nádherně opravenej, ale na faře se nám omlouvají, že kostelník někam odjel, takže se máme stavit později. Dobrá, stavíme se až pojedeme zpátky.
10.15 - vyrážíme z Nadlacu. Stavíme u pumpy a tankujeme plnou nádrž olovnatýho benzínu Premium ( 25 300 Lei za litr ).
11.30 - jsme v Aradu. Míra chce vidět nádraží, tak u něj stavíme a jdem se na něj podívat. Další zastávka je na tržnici. Kupujeme slaninu, papriky a rajčata za neuvěřitelných 4000 Lei. Když říkám prodavači, kterej nám je prodal, že v Čechách stojí takový rajčata 30 000 Lei, nevěřícně kroutí hlavou. Dáváme si ne moc dobrou zmrzlinu ( 8 000 Lei ), skvělý langoše s brynzou ( konečně ! ) a samozřejmě točenýho Timisoara za 12 000 Lei. Halbe ( rozuměj točený pivo ) od loňska nepodražili, což je potěšitelný.
13.30 - vyjíždíme z Aradu.
14.15 - přijíždíme do Temešváru, města rumunský revoluce.
15.10 - nedaleko Dety nás staví pohraniční policie a poprvé nám kontrolujou pasy.
15.30 - blížíme se k hranicím se Srbskem - projíždíme městečkem Moravita.
16.30 - jsme v městečku Oravita, sháníme cibuli, ale v místním obchodě jí prostě nemají.
17.00 - porvé vidíme řeku Něru. Stavíme tady a vaříme obědovečeři. O kus dál po proudu jsou nějací Rumuni s traktorem, kteří si přijeli nachytat ryby. Asi jich je v řece hodně, protože za chvilku jich mají plnou síť a odjíždějí zpátky. Když jedou kolem nás, ptají se, jestli nechceme nějaký ryby koupit. Jdem se na ně podívat, mají jich plnej, takovej drátěnej kýbl, ale jsme už po jídle a jedeme ještě pěknej kus, tak ryby nekupujeme.
18.45 - najedený a vykoupaný v Něře, která je v tom hicu taky teplá, vyrážíme dál.
20.00 - přijíždíme do rybářský vesnice Ljubkova a jdeme navštívit Mírovo příbuzný.
21.00 - i přes protesty Mírovo příbuzných odjíždíme z Ljubkove, Míra musí slíbit, že se ještě staví. Chceme ještě dojet do Svaté Heleny.
22.00 - po prašňačce přijíždíme do Heleny. Hledáme dům Hrdových, ale Míra neví, kterej to přesně je. Radí nám nějakej pán, ale v domě už se nesvítí, tak se vracíme k autu, který je zaparkovaný před hospodou.
V hospodě to žije, je vidět, že je tady i plno českých turistů od Kudrny. Dáváme si pivo, děti limonádu, je neuvěřitelný, co v hospodě všechno nemají. Jak je totiž v Rumunsku na vesnicích zvykem, je spojená s obchodem. Tahle je ale superzásobená od hrnců přes lopaty až po ušanky. Výčepní je sympaťák, dovolí nám, abysme si ho vyfotili. Kupujem si Kudrnovo pohledy a dětem nějaký nanuky. Domlouváme se, že přespíme na hřišti, který je kousek nad Helenou a že ráno zajdeme k Hrdovým.
24.00 - po postavení stanu zaleháváme. Já s Dášou ve stanu, ostatní v autě. Noc je horká a hvězdnatá.